Premenstruális (PMS) szindróma
Premenstruális (PMS) szindróma

Premenstruális (PMS) szindróma (menstruáció előtti tünetegyüttes)

Premenstruális szindróma (menstruáció előtti tünetegyüttes)

5-7 nappal a menstruáció előtt úgynevezett menstruáció előtti tünetek jelentkezhetnek (premenstruális szindróma, PMS): ez olyan tünetek egész sorát jelenti, amelyek típusa, kombinációja és intenzitása minden nőnél eltérő lehet, és kifejezetten kellemetlenné teheti a menstruáció előtti időszakot. 

Bár a menstruáció előtti fájdalmak és egyéb tünetek teljesen természetes jelenségek, amelyek a nők nagy részét folyamatosan, illetve termékeny életszakaszuk során hosszabb-rövidebb ideig érintik, ez a tény nem teszi elviselhetőbbé a kellemetlenségeket. Néhány praktikus és életmódbeli ötlettel, illetve szükség esetén némi gyógyszeres támogatás igénybevételével azonban lehetséges javítani ezen a helyzeten.

card

Menstruáció előtti jellemző tünetek

A leggyakoribbak a következők:

  • mellek feszülése és fájdalma;
  • fejfájás és koncentrációs zavarok;
  • kalóriadús ételek kívánása és vízvisszatartás;
  • hátfájás és ízületi fájdalom;
  • puffadás és emésztési zavarok (székrekedés vagy hasmenés);
  • pattanások és/vagy a bőr érzékenységének fokozódása és megjelenésének romlása (fakóság, csökkent tónus stb.);
  • idegesség, ingerlékenység, rossz hangulat és sírásra való hajlam;
  • álmatlanság;
  • általános rossz közérzet és türelmetlenség/fáradtság.

Bár a menstruáció előtti fájdalmak és tünetek nagyon gyakoriak és visszatérőek, a pontos okok még mindig nem tisztázottak. Annyit tudunk, hogy a premenstruális szindrómát (PMS) a női nemi hormonokkülönösen az ösztrogén és a progeszteron szintjének csökkenése váltja ki,, ami a vérzés előtti napokban következik be, és amit a szervezet gyulladásos állapotának fokozódása követ. A röviddel ez után fellépő menstruációs fájdalom (azaz a fájdalmas havi vérzés) részben szintén ennek a fokozott gyulladásnak köszönhető.

Hogyan enyhíthetők a menstruáció előtti tünetek?

Bár nem szüntethető meg teljesen, de a premenstruális szindróma (PMS)  részben megelőzhető és ellensúlyozható. Hogyan?

Először is egészséges életmóddal; friss, könnyű és tápláló ételek fogyasztásával, az állati zsírok, finomított cukrok és a só bevitelének korlátozásával; legalább napi 1,5-2 liter víz bevitelével; a dohányzás, koffein és alkohol kerülésével; rendszeres és mérsékelt testmozgással; a stressz kerülésével; elegendő (azaz legalább 7 óra éjszakai) alvással; kellemes emberek társaságában töltött, pihentető percekkel; és azzal, hogy időt szánunk magunkra és kedvenc tevékenységeinkre.

Egyszerűnek tűnhetnek, mégis ezek a tippek jelentik az igazi kulcsot a női szervezet maximális egyensúlyának biztosításához, és a menstruáció előtti fájdalmak és tünetek hátterében álló túlzott hormonális ingadozások elkerüléséhez.

Menstruáció előtti tünetek – szükség van orvosra?

Ha a menstruáció előtti fájdalmak és tünetek nagyon erősek, rontják az életminőséget, és/vagy nem enyhíthetők a fenti módokon, forduljon nőgyógyászához  kivizsgálás és a további vagy alternatív kezelési lehetőségek felmérése érdekében.

Ebben az esetben hasznos lehet, ha legalább 3 hónapon keresztül naplót vezet a menstruáció előtti fájdalmakról és tünetekről, és mindig feljegyzi a további gyanús jeleket (például a közti vérzést vagy a mellfeszülést / -duzzanatot), a szedett gyógyszereket, végzett tevékenységeket stb., hogy nőgyógyásza tisztább képet kaphasson a helyzetről.

Fájdalomtípusok

Ismerje meg, milyen fájdalmak csillapítására
alkalmasak a Spedifen termékek.
Milyen fájdalmai vannak?
Milyen fájdalmai vannak?

TERMÉKEINK

Ismerje meg fájdalomcsillapító termékcsaládunkat.
What is SPIDIDOL for?
What is SPIDIDOL for?