

A fájdalom
Mi a fájdalom?
A Nemzetközi Fájdalomkutatási Szövetség (IASP) definíciója szerint a fájdalom „olyan kellemetlen szenzoros és emocionális élmény, amely egy meglévő vagy lehetséges sérüléshez (szövetkárosodáshoz) kapcsolódik vagy arra emlékeztet. Ez az egyéni, szubjektív élmény a perifériás idegrendszer felől a központi idegrendszer felé továbbított fájdalomingerhez kapcsolódó, tisztán érzékelési elemek (fájdalomérzékelés), valamint az érzékelt dolgokat jelentősen módosító tapasztalati és érzelmi elemek együtteséből alakul ki”.
A fájdalom olyan jelenség, amely mindannyiunk életét befolyásolja, és amelyet általánosan betegség jeleként értelmezünk. A fájdalom érzékelése, megélése egyénenként eltérő, és a szenvedő személyt arra késztetheti, hogy a helyes diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében forduljon orvoshoz.

Fájdalomtípusok
A fájdalom a következők szerint osztályozható:
Eredet
- NOCICEPTÍV szövetkárosodás esetén jelentkező fájdalom. A fájdalom aktiválja a nociceptorokat, azaz a fájdalomérző idegvégződéseket. A kiváltó okok külső (meleg, hideg, rezgés) vagy belső (a gyulladás helyén felszabaduló anyagok által keltett) ingerek lehetnek. A nociceptív fájdalom lehet: 1. testi, ha a testünket borító szövetek, például bőr, illetve az izmok, inak vagy szalagok sérülése okozza; 2. zsigeri, ha a belső szerveink sérülése okozza. A sebek, a görcsök és a fertőzések nociceptív fájdalmat okoznak.
- NEUROPÁTIÁS: idegkárosodás nyomán jelentkezik. Előfordulhat, hogy egy normál esetben nem fájdalmas vagy nem kellemetlen érzetre túlzott reakció alakul ki (túlzott fájdalomérzet avagy hiperalgézia, allodynia avagy fájdalominger nélküli fájdalomérzet), vagy a bőr túlérzékennyé válik. Általában égő, zsibbadó, bizsergő érzésként jelentkezik.
Időtartam
- AKUT: 30 napnál rövidebb ideig tart, a kiváltó eseményt követően gyorsan kezdődik. Általában lokalizált és nagy intenzitású, ám a sérülés gyógyulásával megszűnik. Az oka rendszerint ismert és egyértelmű: műtéthez sérüléshez vagy valamilyen fertőzés hátterében álló gyulladáshoz kapcsolódik.
- KRÓNIKUS: 3 hónapnál tovább tart, és akkor is folytatódik, amikor a kezdeti ok már nem áll fenn. Jelentkezhet akutnak induló fájdalomként, ami fennállhat hosszú ideig (folyamatos), illetve idővel újra megjelenhet (visszatérő). Ez a fájdalomtípus kíséri a krónikus lefolyású (reumás, csont-, daganatos és anyagcsere-) betegségeket.
- INTENZÍV EPIZODIKUS: jellemzője a korábban még tökéletesen kontrollált fájdalom súlyosbodása. Ismérvei a gyors kezdet, a magas intenzitás és a rövid időtartam. Jellegzetesen ilyen a tumor okozta, naponta többször visszatérő fájdalom.
Kóroktan
- ROSSZINDULATÚ: daganatos állapothoz társul.
- NEM ROSSZINDULATÚ: nem daganatos állapotra vezethető vissza.
Anatómia
- TESTI BEHATÁROLÁS: a fájdalom eredete egy adott testtájékhoz, például a fejhez, a nyakhoz vagy a háthoz köthető.
- ANATÓMAI FUNKCIÓ: az érintett működési terület alapján, például reumás, mozgásszervi, idegi- vagy ér eredetű fájdalomként azonosítható.
Fájdalommérő skála
A fájdalom hatékony kezelése a fájdalom precíz és gondos felmérésével kezdődik. A fájdalom számszerűsítésére leggyakrabban használt eszközök az úgynevezett fájdalomintenzitást mérő skálák. Ezek olyan szubjektív értékelési módszerek, amelyek az alany által érzékelt fájdalom erősségének mérésére szolgálnak.
A fájdalmat arckifejezés alapján értékelő skála (Wong-Baker skála)
Ez a 6 arckifejezésből álló skála a „nincs fájdalom” és az „elképzelhető legnagyobb fájdalom” végpontok között méri a fájdalom intenzitását. Az adott személynek az általa megélt fájdalomérzetet legjobban mutató arckifejezést kell megjelölnie.
Vizuális analóg skála (VAS)
Ezen az 1923 óta használt skálán a fájdalom különböző erősségei egy egyenes vonalon jelennek meg, amelynek két végpontja a fájdalommentességet illetve a valaha érzett legerősebb fájdalmat jelöli. Az adott személy a két véglet közötti – általában 10 cm hosszú - vonal egy pontjának megjelölésével jelzi fájdalomszintjét.
A VAS skálához számértékek vagy leíró jellegű kifejezések (például „enyhe”, „közepes”, „erős”) is rendelhetők.
Fájdalomcsillapítás
A fájdalom csillapítása kulcsfontosságú, mivel a fájdalom kedvezőtlenül befolyásolja az egyén mindennapi tevékenységeket, köztük a munkát, a testmozgást, a hobbikat és a társas kapcsolatokat.
A következő kezelési módok hatásosságát támasztják alá tudományos bizonyítékok:
- Nem opioid fájdalomcsillapítók: ide tartoznak a paracetamol és az NSAID-ok (nemszteroid gyulladáscsökkentők). NSAID kategóriában az ibuprofén arginin só alapú Spedifen Rapid 400 mg granulátum és a Spedifen 400 mg tabletta enyhe és közepes akut fájdalmak, például fejfájás, fogfájás, idegi eredetű fájdalom ízületi fájdalom, izomfájdalom és menstruációs fájdalom kezelésére javallott. Ezek Magyarországon többnyire vény nélkül kaphatóak.
- Opioid fájdalomcsillapítók: például morfium. Magyarországon receptkötelesek.
- Kiegészítő fájdalomcsillapítók: például antiepileptikumok és helyi érzéstelenítők, amelyek nem fájdalomra javallottak, de fájdalomcsillapító hatásúak. Receptkötelesek.
- Pszichológiai támogatás: például relaxációs technikák és hipnózis.
- Fizikai rehabilitáció: például masszázs, meleg vagy hideg borogatás és gyógytorna.
- Noninvazív (testüregek megnyitásával nem járó) műtéti eljárások.
Fájdalomtípusok
alkalmasak a Spedifen termékek.


TERMÉKEINK

