

Láz és influenza
Mi a láz?
A láz az egészségi állapotunknak már az ókor óta ismert, fontos jelzése, amelynek mérését az orvosi kezelések részeként, rutinszerűen végzik. Főként baktériumok vagy vírusok okozta fertőzések miatt alakul ki. Példaként említhető az influenza vírusok okozta felső légúti fertőzés, amely minden évben járványokat okoz szerte a világon.
Nézzük meg közelebbről a láz jelenségét az influenza kapcsán, és azon túl!
A lázat hosszú éveken keresztül veszélyes jelenségnek tartották, ám az utóbbi időkben a testhőmérséklet emelkedését szervezetünk fertőzésekkel szembeni védekező mechanizmusaként ismerik el. Ne feledkezzünk meg tehát arról, hogy a láznak jótékony hatása is van szervezetünkre.

A láz okai
A láz a fertőzésre, illetve az akár szöveti károsodásra vagy egyéb irritáló ingerekre is beinduló gyulladásos folyamat következménye. A testhőmérséklet fenntartásáért az emberi agyban található hőszabályozó rendszer felel. „Támadás” esetén agyunk reagál, és belső termosztátunkat a magasabb hőmérsékletre „állítja át”. A láz néhány órán át tarthat, vagy akár több napig is, ha fertőzés okozza, mint például az influenza esetében.
Lázzal járó influenza
Az influenza miatti láz általában magas, és megfázásos tünetek, izomfájdalom, fejfájás és rossz közérzet kísérik. A magas láz rendszerint az influenza első napjaiban jelentkezik, majd a testhőmérséklet a következő 2-3 nap során fokozatosan csökken. Egyes esetekben azonban akár 8 napig is fennállhat.
Az influenza különböző tünetek, köztük izomfájdalmak, rossz közérzet és fejfájás útján jelentkezik, de láz nélkül is felléphet. Ezzel a lehetőséggel fontos tisztában lenni, mivel a betegség egyéb tünetek megléte esetén a testhőmérséklet emelkedése nélkül is fertőző.
Az influenza tünetei
A lázat gyakran kísérik különböző tünetek.
Általános tünetek:
- melegségérzet
- didergés
- izzadás
- fejfájás
- általános testi fájdalom
- gyengeség
- fáradtság
- álmosság
- hidegrázás
- remegés
Légzőszervi tünetek:
- Légzési nehézségek
- Száraz köhögés
Emésztőrendszeri tünetek:
- Szomjúság
- Hányinger
- Étvágytalanság
- Hányás
Idegrendszeri tünetek:
- Ingerlékenység
- Lázálmok
- Hallucináció
tünetmentes láz
Előfordulhat, hogy a testhőmérséklet emelkedését nem kísérik ezek a tipikus tünetek – ilyenkor tünetmentes lázról beszélünk. Ez főként gyermekeknél fordul elő, és általában vírusfertőzés okozza.
Magas láz: az okok
A testhőmérséklet emelkedését különböző okok válthatják ki, többek között:
vírusos és bakteriális fertőzések
túlzott meleg
gyulladásos állapotok, például sokízületi gyulladás
bizonyos gyógyszerek
bizonyos védőoltások
Láz vagy nem láz?
Egészséges felnőtteknél a szájban mért átlagos hőmérséklet körülbelül 36,8 °C. A hőmérséklet a nap folyamán változik. A (szájban mért) maximális normál hőmérséklet reggel körülbelül 37,2 °C, késő délután pedig körülbelül 37,7 °C. Akkor beszélhetünk tehát lázról, ha a hőmérsékletünk meghaladja ezeket az értékeket. Lázas betegség idején ez az ingadozás a nap folyamán megmarad, azaz este magasabb lesz a láz, mint reggel. A láz általában nem ad okot aggodalomra, ha értéke 39,4 °C alatt marad. E hőmérséklet felett viszont célszerű orvoshoz fordulni.
Gyermekek esetében az alábbi értékek feletti testhőmérséklet számít láznak:
- 38,5 °C végbélben vagy szájban mérve;
- >38 °C hónaljban mérve.
A gyermekeknél gyakran még enyhe vírusos megbetegedések esetén is magas láz lép fel, ami sok szülőben aggodalmat kelt. Láz miatt azonban nem fordulnak elő központi idegrendszeri problémák, ha a láz nem haladja meg a 42 °C-ot. A fertőzés okozta láz gyermekeknél még lázcsillapító kezelés nélkül is ritkán haladja meg a 40 °C-ot, kivéve, ha a gyermek túlságosan be van takarva vagy nagyon meleg helyen van. A 0–3 hónapos csecsemők végbélben mért 39 °C feletti láza veszélyes bakteriális fertőzés lehetséges kockázatát jelenti, ezért orvoshoz kell fordulni.
Megelőzés
A láz és a fertőzések, különösen az influenzával járó fertőzés megelőzése érdekében legjobb kerülni a lázas és influenzás személyekkel való szoros kapcsolatot; érintettség esetén pedig ajánlatos:
- a láz megszűnte után legalább 24 órát várni a munkába való visszatéréssel;
- tüsszentéskor vagy köhögéskor könyökhajlattal eltakarni az orrot és a szájat;
- kerülni a szem, orr és száj érintését;
- gyakran kezet mosni.
Azokban az esetekben (szívbetegek, krónikus tüdőbetegségben szenvedők, idősek, várandós nők és nagyon kicsi gyermekek esetén), amikor fennáll a szövődmények kockázata, az orvos az influenza elleni védőoltás évente történő beadását tanácsolhatja. Súlyos betegeknél az orvos felméri, hogy szükséges-e vírusellenes gyógyszerekkel való kezelés - ezek közvetlenül az influenzavírusra hatnak.
A láz csillapítása
A láz kezeléséhez kipróbálhatóak a nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) Spedifen termékcsalád tagjai. Ezek ibuprofén argininsó-alapú vény nélkül kapható gyógyszerek, láz- és fájdalomcsillapító hatással. Így enyhülhet az általános rossz közérzet is.
Az arginin hozzáadásának köszönhetően az ibuprofén gyorsabban szívódik fel (granulátum: 15-30 perc, tabletta: 35 perc) és mulasztja el a fájdalmat (25-30 perc alatt), mint a hagyományos ibuprofén készítmények.
Gyógymódok és tanácsok
Fontos kerülni mindent, ami a láz és az influenza tüneteinek rosszabbodását okozhatja,
Néhány tanács:
- Ne fogyasszon alkoholt
- Ne dohányozzon
- Pihenjen sokat
- Igyon elég folyadékot
SZERETNE TÖBBET MEGTUDNI AZ INFLUENZÁS TÜNETEKRŐL?
TERMÉKEINK

