

Fogfájás
Mi a fogfájás?
A fogfájás a fogak és az állkapocs területén jelentkező helyi fájdalmat jelenti.
Ez az egyik leggyakoribb fájdalom, ami az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmánya szerint világszerte több mint 3 milliárd embert érint. Időnként nehezítheti a harapást, a rágást, a koncentrációt, sőt még az alvást is.
Jellemzői:
- hirtelen kezdet;
- változó intenzitás, ami az apró kellemetlenségtől a rövid ideig tartó vagy folyamatosan fennálló, nagyon erős és szúró fájdalomig terjedhet;
- fokozott érzékenység az általában nem fájdalmas ingerekre, például a hidegre, a melegre, az édes ételekkel és italokkal való érintkezésre, vagy akár az egyszerű rágásra.

A fogfájás okai
FOGBÓL EREDŐ FÁJDALOM
A fogfájás akkor jelentkezik, amikor a fog legbelső része, a fogbél begyullad. Az okok nagyon különbözőek lehetnek:
- Szuvasodás: a fog belsejében kialakuló bakteriális fertőzés. Amikor a szuvasodás okozta foganyaghiány olyan mértékű, hogy elpusztítja a zománcot (a fog külső rétegét), a dentin (a fog belső szerkezetét alkotó anyag) a fogbél gyulladását előidéző külső tényezők (hő, hideg, édes ételek) támadásának lesz kitéve. A szuvasodás kialakulásának valószínűségét növelő egyik fő tényező a rossz szájhigiénia.
Amikor a szuvasodás mélyebbre hatol, és a fog még inkább károsodik, bekövetkezik a fogbél közvetlen gyulladása, azaz a fogbélgyulladás. - Tályog: olyan fertőzés, amelyben genny képződik, ami nem megfelelően kezelt szuvasodásból vagy fogbélgyulladásból eredhet. Megjelenésére akkor lehet gyanakodni, ha a fog nyomásra és ütögetésre érzékennyé válik: ilyenkor a fogfájást gyakran kíséri duzzanat, láz és rossz szájíz.
- Fogtörés: a letört fogrész gyakran olyan kicsi, hogy szabad szemmel nem is látható. A fog nagyfokú hideg- és melegérzékenysége a fogtörés tünete lehet.
- Ínyvisszahúzódás: a visszahúzódó íny szabadon hagyhatja a foggyökér legérzékenyebb részeit.
NEM FOG EREDETŰ FOGFÁJÁS
A fogfájások előfordulásának egyéb lehetséges okai olyan állapotok, amelyek nem a fogbelet, hanem a fog támasztó szöveteit érintik. Például a következők:
- Ínygyulladás és fogágybetegség: az íny kipirosodik és duzzadttá válik. Ezt az állapotot tompa, alig behatárolható helyű, és folyamatos vagy rágás közben fellépő fájdalom jellemzi.
- Fogínytályog, ínyelváltozások, például afta és fekély, vagy a fogáttörés miatti ínygyulladás, például a bölcsességfog esetében az úgynevezett pericoronitis, azaz az előtörőben lévő fog körüli fogínygyulladás, amely olykor gennyes váladékozással és rágás közben fokozódó fájdalommal jár.
A fogfájás tünetei
- Ha a fájdalom kizárólag egy kiváltó inger megléte esetén jelentkezik, az inger megszűnésekor pedig abbamarad, akkor ez visszafordítható fogbélgyulladást sejtet, ami gyakorta esik egybe csekély mértékű szuvasodással.
- Ha azonban a kiváltó inger elmúltával is megmarad a fájdalom, vagy spontán jelentkezik és nem mutatja a gyengülés jeleit, akkor ez a fogbél visszafordíthatatlan gyulladásával hozható összefüggésbe.
- A rágás vagy harapás közben egyre rosszabbodó és az érintett fog pontos azonosítását lehetővé tévő, állandó fájdalom viszont inkább tályog jelenlétére utal; ezekhez a tünetekhez olykor a nyálkahártya duzzanata, illetve feldagadt és fájó arc is társulhat.
- Más esetekben az akut, ingadozó és nyilalló fájdalom az idegek károsodása következtében megjelenő idegzsába tünete lehet. A fogfájás és a fogidegzsába könnyen összetéveszthető, ezért a két állapot megkülönböztetése és a fájdalom megfelelő kezelése érdekében orvoshoz kell fordulni.
Megelőzés és gyógymódok
A fogfájás megelőzésének az a legjobb módja, ha gondoskodunk a fogak és az íny minél egészségesebb állapotának megőrzéséről. Ehhez a következőkre van szükség:
- Rendszeresen járjon fogorvoshoz. A rendszeres ellenőrzés lehetővé teszi a rendellenesség korai jeleinek felismerését és a helyes (pl. fogtisztítási) módszerek alkalmazását, amivel megelőzhető a szájüregi problémák kialakulása.
- Korlátozza a cukros ételek és italok fogyasztását. Az édességekben és nassolnivalókban lévő cukrok kerülendők; helyettük a nyáltermelést serkentő és a fogak remineralizációját elősegítő gyümölcsöket és zöldségeket kell előnyben részesíteni.
- Ápolja fogait és ínyét: a körülbelül kétperces, napi kétszeri, rendszeres fogmosás fluoridos fogkrémmel, valamint a fogselyem napi használata csökkenti a szuvasodás kialakulásának valószínűségét.
- Kerülje a dohányzást. A dohányzás akár 7-szeresére növeli az ínybetegség kialakulásának kockázatát.
Ha a megelőző intézkedések ellenére is fáj a foga, forduljon mielőbb fogorvoshoz vagy orvoshoz fordulni.
FOGORVOSHOZ KELL FORDULNI, HA A FOGFÁJÁS:
- két napnál tovább tart;
- fájdalomcsillapítók szedésével sem múlik el;
- kísérője magas láz, rágás közbeni fájdalom, kipirosodott íny vagy rossz szájíz;
- az arc vagy az állkapocs feldagadásával jár.
A FOGFÁJÁS ENYHÍTÉSÉRE:
- Hasznos lehet nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) szedése. Ide tartoznak pl. a Spedifen termékcsalád tagjai. Ezek ibuprofén argininsó-alapú vény nélkül kapható gyógyszerek, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással. Az arginin hozzáadásának köszönhetően az ibuprofén gyorsabban szívódik fel (granulátum: 15-30 perc, tabletta: 35 perc) és mulasztja el a fájdalmat (25-30 perc alatt), mint a hagyományos ibuprofén készítmények.
- Célszerű lehet sós vizes öblögetést végezni.
- Segíthet a lágy textúrájú ételek, például joghurt és tojásrántotta előnyben részesítése.
- Ajánlott a cukros, nagyon meleg vagy nagyon hideg ételek kerülése.
- javasolt a dohányzás elhagyása;
- Tanácsos az erős rágást igénylő ételek mellőzése.
Bármilyen kezelés megkezdése előtt kérje ki orvosa vagy gyógyszerésze tanácsát.
SZERETNE TÖBBET MEGTUDNI A BÖLCSESSÉGFOG FÁJDALMÁRÓL?
TERMÉKEINK

