Izomfájdalom
Izomfájdalom

Izomfájdalom

Mi az izomfájdalom?

Az orvosi szaknyelvben az izomfájdalom (mialgia) minden olyan betegség gyűjtőfogalma, amely egy vagy több izom fájdalmával jár, ennélfogva testünk kisebb vagy nagyobb területeire terjedhet ki. Nem szabad alábecsülni: ez a fájdalom enyhe, közepes és alkalmanként nyilalló lehet; magától elmúlhat, de akár napokig vagy hónapokig is fennállhat.

Az izomfájdalom a betegek által jelzett fő egészségügyi problémák közé tartozik: a nyilatkozók több mint 80%-a állítja, hogy élete során érzett már a hátában nem meghatározott, izomeredetű fájdalmat. Egy olasz tanulmány szerint a mozgásszervi fájdalom az egyik leggyakoribb ok, ami miatt a betegek orvoshoz fordulnak.

Az izomfájdalom mind a mögöttes mechanizmusok, mind az „érzet” tekintetében eltér a bőrfájdalomtól vagy a belső szervek fájdalmától. Rendszerint így jellemzik:

  • erős fájdalom;
  • helye nehezen behatárolható;
  • görcs, hasogatás vagy nyomás formájában lép fel;
  •  nehezen elviselhető.

A nem az izmokban, hanem az inakban, vagyis az izmokat a csontokhoz rögzítő rostos struktúrákban kezdődő fájdalom neve íngyulladás, illetve ínhüvelygyulladás, ha az egyes ínrostokat védő hüvely is érintett. Az íngyulladás a folyamatos használat miatt elkopó ín esetében komoly sérülés vagy mikrotrauma következik be.

card

Az izomfájdalom okai

BEHATÁROLHATÓ IZOMFÁJDALOM

Az izomfájdalom gyakori állapot, ám a kiváltó tényezőkkel kapcsolatban még számos szempontot kell feltárni. A leggyakoribb okok a következők:

  • túlzott izomterhelés: ez az állapot gyakran megfigyelhető a sportolóknál, akik hajlamosak úgy edzeni, hogy ismétlődő jelleggel és változtatás nélkül, állandóan azonos erővel terhelik az izmaikat;
  • azonos mozdulatok ismétlése, ami egyes foglalkozásokra jellemző;
  • közvetlen vagy közvetett sérülés (aszerint, hogy ütésből ered-e);
  • mozgásszegény életmód (mozgáshiány miatti izomsorvadás);
  • helytelen testtartás;
  • feszültség és stressz.

Ilyenkor a fájdalom általában behatárolt, azaz a test egy korlátozott területén, illetve egy vagy néhány izomnál lép fel.

Ha az izmot az elviselhetőnél nagyobb erőnek teszik ki, vagy ha a terhelés olyan időpontban történik, amikor az izom még nem áll „készen”, (nem melegedett be) izomhúzódás vagy izomszakadás következhet be. Húzódáskor nem sérülnek az izomrostok, szakadás esetén viszont azonnal megszakad a folytonosságuk. A károsodás mértéke az érintett rostok számától függ: csupán néhány rost esetén enyhe (elsőfokú sérülés), de sokkal több rostot is érinthet (másodfokú sérülés), különösen súlyos esetekben pedig  teljes szakadás (harmadfokú sérülés) lehet a következmény.

ÁLTALÁNOS IZOMFÁJDALOM

Ha egész testre kiterjedő, akkor általános izomfájdalomról van szó, és az okok mások is lehetnek:

  • fertőző betegség; pl. influenza vagy hasonló vírusos betegségek;
  • nem fertőző betegség (például sokízületi gyulladás, lupusz, fibromialgia);
  • bizonyos általánosan használt gyógyszerek, például a sztatinok (amelyek csökkentik a vér koleszterinszintjét) és a kortikoszteroidok mellékhatásai;
  • alkoholfogyasztás.

 

Hol alakulhat ki izomfájdalom?

Az izomfájdalom bárhol kialakulhat; az izomszakadásnak leginkább kitett testrészek a vádli, a comb és a hát.

A LÁB MEGERŐLTETÉS NÉLKÜLI IZOMFÁJDALMA

A lábak területén fizikai megerőltetés nélkül is gyakran felléphet izomfájdalom, különösen a vádlinál, de a kellemetlen érzés az alsó végtag bármelyik részét érintheti, beleértve a combot és a lábfejet is. Ez a fájdalom rendszerint görcs (vagyis az izomváratlan összehúzódása) miatt alakul ki, és az éjszakai pihenés alatt jelentkezik. A görcs elmúltával az érintett terület még több órán keresztül fájhat. A görcsök nyilvánvaló ok nélkül, vagy valamilyen egészségügyi állapot (például terhesség, májbetegség, bizonyos gyógyszerek szedése vagy túlzott megerőltetés) tüneteként vagy szövődményeként is jelentkezhetnek.

Izomfájdalom – a tünetek

Az izmot érintő tünetek az adott sérülés típusától függnek.

A húzódás nyomán fellépő fájdalom fokozatosan erősödik; az izom megérintése esetén a fájdalmas szakasz is érezhető.

Az izomszakadás a húzódásnál erősebbfájdalmat okoz, emellett pedig vérömleny kialakulásával járó vérzést válthat ki (minél súlyosabb az izomsérülés, annál nagyobb a vérömleny). A nyugalomban meglévő fájdalom mozgatás és igénybevétel hatására súlyosbodik. Emiatt az izom nem működik (funkcionális gyengeség), emellett duzzanat, bőrpír és véraláfutás is előfordulhat.

Az íngyulladást szintén fájdalom kíséri, ami az ín mozgatásakor és megnyomásakor jelentkezik. Az ínhüvelygyulladáshoz bizonyos mértékű duzzanat társul. A tünetek az érintett ín területére korlátozódnak.

Izomgyulladás

Az izomfájdalom a nociceptorok, vagyis a kifejezetten a (fájdalom formájában érzékelt) szövetkárosító ingerek észlelésére szolgáló receptorok aktiválódása nyomán érzékelhető. Mechanikus túlterhelés miatti sérülés esetén a gyulladásos molekulák „bekapcsolják” a nociceptorokat, ami kiváltja a fájdalomérzést. Az izmot érő „támadás” következtében beinduló gyulladásos válaszreakcióban részt vevő különböző molekulák és sejtek ingerlik az idegrostokat és a nociceptorokra ható kémiai közvetítő anyagok felszabadulását idézik elő. Az izom akut sérülésekor ezért lép fel fájdalom és elgémberedés.

Megelőzés

Az alábbi néhány tipp segíthet megelőzni az izmok vagy inak sérülését:

Megfelelően melegítsen be 

Erősítse izmait

Ügyeljen a technikára

Fáradtság esetén tartson szünetet

Hagyja abba és pihenjen, ha fájdalmat érez

Kerülje a túlzott megerőltetéssel járó tevékenységeket

Változtasson a testmozgás vagy sportolás típusán

Gyógymódok

Izom- vagy ínsérülés esetén rendszerint a „PRICE” (Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation, azaz védelem, pihentetés, jegelés, fáslizás, felpolcolás) módszert alkalmazzák.

  • Az esetleges további sérülések elleni védelem és a szöveti regeneráció segítése érdekében biztosítani kell az érintett rész mozdulatlanságát.
  • A sérült izmot vagy a gyulladt inat nyugalomban kell tartani, ügyelve a fájdalmat kiváltó mozdulatok kerülésére.
  • A jégpakolást 15-20 percig kell a sérült területen tartani, az egyes alkalmak között 2-3 órás szünetek beiktatásával. A hideg segít a fájdalom enyhítésében, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást.
  • A nyomófásli használata segít csökkenteni a duzzadást; a fáslit a sérülés szélétől a középpont felé haladva kell feltekerni, kerülve a túlfeszítést.
  • A sérült végtagot polcolja fel, hogy csökkenjen a folyadék felhalmozódása.

Emellett kipróbálhatóak a nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID)  Spedifen termékcsalád tagjai. Ezek ibuprofén argininsó-alapú vény nélkül kapható gyógyszerek, gyors gyulladáscsökkentő/fájdalomcsillapító hatással. Az arginin hozzáadásának köszönhetően az ibuprofén gyorsabban szívódik fel (granulátum: 15-30 perc, tabletta: 35 perc) és mulasztja el a fájdalmat (25-30 perc alatt), mint a hagyományos ibuprofén készítmények. 

SZERETNE TÖBBET MEGTUDNI A LÁB IZOMFÁJDALMÁRÓL?

TERMÉKEINK

Ismerje meg fájdalomcsillapító termékcsaládunkat.
What is SPIDIDOL for?
What is SPIDIDOL for?