Fejfájás
Fejfájás

Fejfájás

Mi a fejfájás?

A fejfájás nagyon gyakori betegség, amely sokszor aluldiagnosztizált és alulkezelt. Magyarországon legalább 3,5 millió embernek van rendszeresen fejfájása. Életkortól, nemtől, faji hovatartozástól és földrajzi térségtől függetlenül a fejfájás bárkit érinthet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a fejfájás a legtöbb szenvedést okozó 20 betegség egyike. A fejfájás az érintetteknél a fájdalom mellett a napi normál életvitel és a munkába járás terén is nehézséget, illetve társas kapcsolati problémákat és csökkent életminőséget jelenthet.

card

Fejfájástípusok

A fejfájásnak különböző típusai vannak:

  • primer (elsődleges / önálló), ha a diagnózis vezető tünetét jelentő fájdalom oka nem határozható meg.
  •  szekunder (másodlagos / tüneti), ha az okegyértelmű, mert a fájdalom valamilyen alapbetegség (pl. arcüreggyulladás, magas vérnyomás) következménye. 

Az esetek 90%-a elsőleges fejfájás, amelynek 3 leggyakoribb formája a migrén, a tenziós fejfájás és a cluster fejfájás.

Migrén

A migrén gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Visszatérő betegség. A migrénes roham miatti fájdalomnak pontos jellemzői vannak: 

 

HELYTÍPUSINTENZITÁSIDŐTARTAMTESTMOZGÁS HATÁSÁRA SÚLYOSBODIKMÁS ÁLLAPOTOKHOZ TÁRSUL
FéloldaliLüktetőKözepes-erős4–72 óra*

Hányinger és/vagy hányás

Fény- és hangérzékenység

* Ha nem kezelik vagy a kezelés sikertelen.

A fájdalmat gyakran előzik meg átmeneti idegrendszeri tünetek, amit aurának neveznek. Ilyenek lehetnek a látászavarok – látótérkiesés, káprázás, vibrálás - , a felső végtagok/arczsibbadása, gyengesége, vagy a beszédzavar.  Átlagosan 20-30 percig tart, és a fájdalom kezdetével megszűnik. A migrén akkor minősül krónikusnak, ha a rohamok havonta több mint 15 napon, legalább 3 hónapon át jelentkeznek.

Tenziós fejfájás

Ez a típusú fejfájás a primer fejfájás leggyakoribb formája, amely általában serdülőkorban kezdődik. Lehet elszórtan jelentkező, gyakori (rohamok <15 nap/hónap) vagy krónikus (rohamok: 15 nap/hónap vagy naponta). A tenziós fejfájás tipikus jellemzői a következők:

 

HELYTÍPUSINTENZITÁSIDŐTARTAMTESTMOZGÁS HATÁSÁRA SÚLYOSBODIKTÁRSULÓ TÜNETEK
KétoldaliNyomó vagy szorító jellegű
(„pánt a fej körül”)
Enyhe-közepes30 perc – 7 napNEMFény- vagy hangérzékenység  

 

 

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás ugyan a migrénnél és a tenziós fejfájásnál ritkábban fordul elő, ám rendkívül megterhelő fejfájás. A beteg nyilalló, elviselhetetlen fájdalomról panaszkodik. Az időszakonként (innen a cluster elnevezés) jelentkező rohamok 15 naptól 3 hónapon át is ismétlődhetnek. A rohamok általában meghatározott gyakorisággal ismétlődnek, akár ugyanabban az évszakban vagy az év ugyanazon napjain. Az egyes rohamok 24 órán belül rendszerint többször ismétlődnek, gyakran adott időpontokban (pl. az éjszaka közepén). A cluster fejfájás gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél; átlagosan 25-30 éves korban jelenik meg.

A cluster fejfájásnak meghatározott jellemzői vannak:

HELYTÍPUSINTENZITÁS IDŐTARTAM*TÁRSULÓ TÜNETEK
Egyoldali, a szem és/vagy a halánték körüli területenIntenzív, nyilalló Erős-nagyon erős15-180 percKötőhártya-gyulladás és/vagy könnyezés; orrdugulás és/vagy orrfolyás; szemhéjduzzanat; arc és homlok izzadása; arc és homlok kipirosodása; füldugulásérzés; pupillaszűkület és/vagy szemhéjcsüngés; nyugtalanság vagy izgatottság 

* Kezelés nélkül

 

Fejfájás: a leggyakoribb okok

Tenziós fejfájást gyakran vált ki stressz (fizikai és mentális), alváshiány és tartósan rossz testtartás, ugyanakkor – eltérően a migrénes rohamoktól - étrendi és hormonális tényezők  nem befolyásolják.

A bizonyított genetikai hajlamon kívül a migrénes rohamoknak számos kiváltó tényezője van:

étrendi (pl. bor, likőrök, csokoládé, érett sajtok, aszalt gyümölcsök, citrusfélék, nátrium-glutamátban gazdag ételek, pl. húsleveskocka)

hormonális (pl. menstruációs ciklus, szájon át szedhető fogamzásgátlók használata)

környezeti (pl. stressz, erős érzelmek, időjárásváltozás, trauma, túlzott megerőltetés, utazás, magasság)

testi (pl. alvás-ébrenlét ritmusának megváltozása, láz, rossz testtartás)

anyagcsere eredetű (pl. tartós böjtölés, kiszáradás és oxigénhiány)

gyógyszeres (pl. kalciumcsatorna-blokkolók, értágítók, ösztrogén szedése)

A cluster fejfájást a betegek többsége az alkoholfogyasztáshoz köti. A cluster kialakulása általában egybeesik mind a külső/környezeti, mind a személyes ritmusok változásával (évszakváltozás, kontinenseken átívelő utazás, nagy stresszel járó időszakok, életmódváltás).

Hogyan kezelhető a fejfájás

A gyógyszeres terápia enyhíti a fájdalmat. A fő cél a  gyors fájdalomcsillapítás lehetővé téve a normál napi tevékenységek folytatását. Az alkalmi és a tenziós fejfájásokat első körben meg lehet próbálni patikában vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal például Spedifennel (ibuprofén argininsó). Az argininnek köszönhetően a Spedifen hatóanyaga gyorsan felszívódik és magas plazmaszint elérését teszi lehetővé.

Megelőzés

Az alábbiak betartása segíthet a fejfájásos napok számának csökkentésében:

  • rendszeres alvás;
  • sport (közepes intenzitás);
  • relaxációs technikák (pl. jóga) bevezetése;
  • az állandó ülés vagy a hosszú ideig változatlan testhelyzet kerülése;
  • a számítógép távol helyezése olyan ablakoktól vagy fényforrásoktól, amelyek tükröződést vagy fényvisszaverődést okoznak;
  • az igazoltan rohamot kiváltani képes ételek fogyasztásának kerülése;
  • a tartós böjtölés kerülése;
  • a túlzott alkoholfogyasztás kerülése.

Szeretne többet megtudni az éjszakai fejfájásról?

TERMÉKEINK

Ismerje meg fájdalomcsillapító termékcsaládunkat.
What is SPIDIDOL for?
What is SPIDIDOL for?