

Kézfájdalom
Kézfájdalom
Akkor érezzük csak át igazán, kezeink mennyire nélkülözhetetlenek szinte az összes napi tevékenységünk végzéséhez, ha akut vagy krónikus kézfájdalom akadályozza természetes használatukat, vagy korlátozza mozgásukat. Sajnos, épp széles körű használatuk és bonyolult anatómiai felépítésük az oka annak, hogy bármelyik életkorban, de különösen 40-50 éves kor után elég nagy valószínűséggel fordulnak elő a különböző típusú kézfájdalmak.

A kézfájdalom fő okai
A kézfájdalomnak sokféle oka lehet. Gyermekeknél, serdülőknél és fiatal felnőtteknél többnyire traumás jellegű akut kézfájdalommal állunk szemben, amelyet gyakran fizikai vagy munkavégzési tevékenység közbeni balesetek, illetve nem megfelelően alátámasztott kéz és csukló mellett elszenvedett esések okoznak.
Bizonyos ízületek és inak túlzott megterhelése miatt felnőttkorban „kopásos” kézfájdalom is előfordulhat azoknál, akik sportolnak vagy olyan munkát végeznek, amely a kéz, a csukló és az ujjak intenzív használatát vagy ismétlődő mozgatását igényli. Ilyenkor mindig gyulladásos eredetű kézfájdalomról van szó, ami mozgatáskor rosszabbodik, pihentetéskor pedig javul, és elsősorban a többet használt kezet érinti.
40 éves kor után a kézfájdalom visszatérően vagy krónikusan jelentkezhet immunológiai eredetű reumás vagy gyulladásos betegségek (például köszvény vagy sokízületi gyulladás) megnyilvánulásaként, vagy degeneratív elváltozások következtében, ezek pedig idegek (például a kéztőalagút szindrómánál a középideg), inak (például a de Quervain-féle ínhüvelygyulladásnál a feszítő és távolító inak) vagy ízületek fájdalmával járnak (például a kéz porckopása esetén).
A kéztőalagút szindróma és a de Quervain-féle ínhüvelygyulladás esetében a csukló belső oldalán, a hüvelykujj tövében (egyszerre csak az egyik kézen) érezhető fájdalom, amihez duzzanat, bizsergés, fogási nehézség vagy a hüvelykujj gátolt mozgása társulhat.
A kéz porckopása és a sokízületi gyulladás esetében gyakran kétoldali a kézfájdalom, amit (különösen reggel) mozgáskorlátozottság és fogási nehézség kísér. A betegség előrehaladottabb szakaszában csontos kinövések és csomók kialakulása mellett ízületi kopás is jelentkezik.
Hogyan enyhíthető a kézfájdalom?
Mind a kellemetlenségek csökkentése, mind a mozgástartomány beszűkülése miatt fontos a kézfájdalom kezelésének ismerete. A kézfájdalom enyhítési módja a fájdalom akut vagy krónikus okától, valamint attól függ, hogy történt-e valamilyen károsodás vagy elváltozás az ízületek vagy inak szerkezetében.
A valamilyen sérülés és/vagy egy ízületi tok vagy ín gyulladása következtében jelentkező akut kézfájás kezeléséhez például mindenekelőtt pihentetésre és naponta többször, alkalmanként 15-30 percen keresztül végzett jegelésre van szükség. Ezenkívül néhány napig kipróbálhatóak a nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) Spedifen termékcsalád tagjai. Ezek ibuprofén argininsó-alapú vény nélkül kapható gyógyszerek, gyors gyulladáscsökkentő/fájdalomcsillapító hatással. Az arginin hozzáadásának köszönhetően az ibuprofén gyorsabban szívódik fel (granulátum: 15-30 perc, tabletta: 35 perc) és mulasztja el a fájdalmat (25-30 perc alatt), mint a hagyományos ibuprofén készítmények.
A fájdalmas mozdulatok és a nem megfelelő pozíciók elkerülése érdekében az orvos valamilyen rögzítő eszköz nappali és/vagy éjszakai használatát javasolhatja. Ezt a módszert főleg az ízületek vagy inak sérülései, kéztőalagút szindróma és a de Quervain-féle ínhüvelygyulladás esetén alkalmazzák.
Ezzel szemben viszont, ha a kézfájdalom oka porckopás vagy sokízületi gyulladás, akkor általában tanácsos a kezek újbóli, óvatos mozgatását a lehető leghamarabb elkezdeni, hogy elkerülhető legyen az ízületi merevség és a funkcióvesztés. Emellett jegelés helyett célszerű hő alkalmazásával csökkenteni a merevséget. A kéz fájdalmának és gyulladásának csillapítására ilyenkor is hasznos lehet orvosi utasítás szerint nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) készítményeket szedni.
A krónikus/visszatérő kézfájdalom minden esetében hasznos lehet a fizioterápia és az ergonomikusabb kézhasználat elsajátítása, a fájdalmat okozó mozdulatok helyett alternatív mozdulatok begyakorlásával.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Általánosságban elmondható, hogy bizonyos fokú akut traumát követően, valamint, ha a kézfájdalom közepes vagy erős, visszatérő jellegű, mozgáskorlátozással járó és/vagy pihentetés, jegelés és szájon át szedett NSAID készítmények alkalmazásával nem kezelhető, mindig tanácsos orvoshoz fordulni a helyzet kivizsgálása és a legmegfelelőbb terápia meghatározása érdekében.
A kéztőalagút szindróma és a de Quervain-féle ínhüvelygyulladás esetében gyakori, hogy egy bizonyos idő elteltével és a kortikoszteroid-kezelés sikertelensége miatt műtétre van szükség. A kéz porckopása és sokízületi gyulladás előfordulásakor viszont csak bizonyos esetekben javasolnak ortopédiai beavatkozást.
Fájdalomtípusok
alkalmasak a Spedifen termékek.


TERMÉKEINK

