

A láb izomfájdalma
A láb izomfájdalma
Mi a teendő a láb izomfájdalma esetén? A helyes megoldáshoz először fel kell mérni a fájdalom erejét, kialakulásának módját és jellemzőit, és meg kell próbálni megérteni a fájdalmat kiváltó okokat.
Ha a láb izomfájdalma enyhe vagy közepes mértékű, akkor általában nincs komoly baj és nem kell orvoshoz fordulni, kivéve, ha a kellemetlenség elhúzódik vagy gyakran visszatér, zavarva a napi tevékenységeket. Ha azonban a lábban testmozgás közben hirtelen erős izomfájdalom lép fel, akkor érdemes azonnal abbahagyni a mozgást és szakorvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi történt.

A láb izomfájdalmának fő okai
A sportolás vagy hosszabb séta után a lábakban jelentkező fájdalom vagy fáradtságérzet meglehetősen gyakori jelenség, különösen, ha nem vagyunk eléggé edzettek vagy ha túlságosan megerőltetjük magunkat. Ez a testmozgás hatására jelentkező, teljesen természetes reakció arra figyelmeztet bennünket, hogy álljunk meg és ne terheljük túl az izmainkat, mert lesérülhetünk.
Ilyenkor a láb izomfájdalmát elsősorban a felhalmozódó tejsav okozza, amely a testmozgás első szakaszában lezajló anyagcserefolyamat (oxigénhiányos körülmények között történő cukorbontás) végterméke. Ráadásul, ha valaki intenzíven használja a lábát meleg környezetben és/vagy sokat izzad anélkül, hogy kellő mértékben pótolná az elvesztett folyadékot és az ásványi sókat, akkor a lábfájdalom és a fáradtság részben a kiszáradással és a megfelelő izomösszehúzódáshoz nélkülözhetetlen mikroelemek, például nátrium, kálium, magnézium és kalcium hiányával függhet össze.
Ebben az esetben a kiterjedt lábfájdalmon és fáradtságon kívül akut helyi görcsök is jelentkezhetnek, kiváltképp a vádliban, a comb izmaiban vagy a talpi bőnyében, mégpedig leginkább az éjszaka során, amikor a láb nyugalomban van. A víz és az ásványi sók bevitelének növelése és a túlzásba vitt testmozgás elkerülése általában megszünteti a problémát.
Ha viszont testmozgás közben lép fel intenzív és heves fájdalom a lábban, akkor ennek oka minden valószínűség szerint izomhúzódás vagy izomszakadás. Ilyenkor lehetetlenné válik az izom további használata, az érintett terület megduzzadhat és vérömleny keletkezhet. Ezek a helyzetek azonnali orvosi kivizsgálást és speciális terápiát igényelnek.
A lábfájdalomnak és a fáradtságnak vannak olyan formái is, amelyek elsődlegesen nem az izmokat érintik, hanem artériás vagy vénás keringészavar következményei. Időseknél például általában perifériás obliteratív (érelzáródás által kiváltott) verőérbetegség okozza azt a lábban (rendszerint a vádliban) hirtelen fellépő, nyilalló fájdalmat, amely annyira erős, hogy a sétáló személyt megállásra kényszeríti. A különösen meleg időben vagy a nap végén és inkább nőkre jellemző tompább, kiterjedtebb lábfájdalom és fáradt/nehéz láb viszont legtöbbször vénás elégtelenségre vezethető vissza.
Hogyan enyhíthető a láb izomfájdalma?
Ha a láb izomfájdalma enyhe vagy közepes mértékű, akkor az enyhítéshez elegendő a pihentetés és a hideg vagy langyos lábfürdő (előbbi a hőség okozta fájdalom és elgémberedés, utóbbi a mozgástartomány beszűkülése esetén) és a masszázs alkalmazása. A kellemetlenség további csökkentésére természetes gyógymódok is igénybe vehetők. Különösen a krémek, zselék és gyógyszeres tapaszok lehetnek hasznosak.
Ha a láb izomfájdalmát izomhúzódás vagy izomszakadás okozza, az azonnali beavatkozás alapját a PRICE módszer (Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation, azaz védelem, pihentetés, jegelés, fáslizás, felpolcolás) képezi, amelynek célja a sérült izom további terhelésének és károsodásának elkerülése, a képződő vérömleny/duzzanat méretének csökkentése, valamint a fájdalom és a gyulladás enyhítése. Emellett a kellemetlen érzés további enyhítése céljából néhány napig kipróbálható az ibuprofen argininsó-alapú nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer (NSAID) közé tartozó Spedifen termékcsalád is.
Ha a lábfájdalom és a fáradt/nehéz láb kisebb vénás keringési zavarok (vénás elégtelenség) következménye, akkor ajánlatos felváltva hideg és langyos vízzel zuhanyozni (különösen a lábfejek és a vádli magasságában), ülő vagy fekvő testhelyzetben a lábakat megemelve tartani, valamint a lábakat alulról felfelé, a talptól indulva és a comb felé haladva finoman megmasszírozni (kivéve azt az esetet, amikor a lábon visszerek vagy felszíni hajszálerek vannak). Az antioxidáns és érösszehúzó hatású természetes kivonatokat (vadgesztenye, vörös szőlőlevél, feketeribizli stb.) tartalmazó hűsítő zselék alkalmazása további enyhülést adhat.
Perifériás obliteratív verőérbetegség előfordulásakor viszont elengedhetetlen a szakorvosi vizsgálat és az érsebész által végzett felmérés.
Fájdalomtípusok
alkalmasak a Spedifen termékek.


TERMÉKEINK

