A bölcsességfog fájdalma
A bölcsességfog fájdalma

A bölcsességfog fájdalma

Bölcsességfog, micsoda fájdalom!

A bölcsességfog fájdalma az elképzelhető egyik legkellemetlenebb élményt jelenti, mert rendszerint nagyon intenzív, a kapcsolódó gyulladás pedig átterjedhet a közelben futó arcidegekre is, ami idegi eredetű fájdalomokozója lehet és fülfájáshoz is vezethet.

A bölcsességfog fájdalmához azarcüreg, a nyelv és a torok nyálkahártyájának gyulladása, illetve íny (fogágy) – fertőzés is társulhat. Akár tályogok is kialakulhatnak. Ilyen esetekben pedig joggal mondhatjuk: „Bölcsességfog, micsoda fájdalom!”

card

Miért fáj a bölcsességfog?

A fogívek legvégén található bölcsességfogak – avagy harmadik nagyőrlők – utolsóként törnek át a fogínyen (bár előfordul, hogy nem mind a négy „nő ki”). Ez általában a serdülőkor végén vagy a felnőttkor elején következik be, amikor már az összes többi maradó fog megjelent és a rendelkezésre álló hely nagy részét elfoglalta.

Ezért mindegyik bölcsességfognak kevés helye marad a kibújáshoz, ami ahhoz vezethet, hogy a fog csak részlegesen töri át az ínyt vagy rossz helyzetű lesz (azaz nekifeszül a második nagyőrlőnek vagy ferdén nő). Mindkét esetben kialakulhat gyulladás, ínybetegség vagy szuvasodás (magában a bölcsességfogban vagy a második nagyőrlőben), és természetesen a bölcsességfog fájdalma is.

A rendszeres és gondos szájhigiénia segíthet ugyan megelőzni ezeket a problémákat, de sokszor sajnos ez nem elegendő, mert leghátsó helyzete miatt a bölcsességfogat nehéz elérni fogkefével és fogselyemmel. Ráadásul, ha a bölcsességfog részben az ínyben marad, a környező szövetekben ciszták alakulhatnak ki, ezek pedig szintén okozhatnak problémát.

Megjegyzendő azonban, hogy a bölcsességfog fájdalma szinte mindig már azelőtt elkezdődik, hogy maga a fog láthatóvá válna – ennek oka az, hogy a meglehetősen terjedelmes koronának az ínyt áttörve kell kiemelkednie. Ebben az esetben a fájdalom lényegében gyulladásos jellegű, és 1-2 hétig tarthat, majd fogorvosi segítség igénybevétele nélkül is megszűnik, amikor a bölcsességfog a végleges helyére kerül.

A bölcsességfog fájdalma – mikor kell kihúzni?

Ha a bölcsességfog nem fáj és az említett egyéb problémákat sem mutatja, akkor nem szükséges és nem is tanácsos eltávolítani, még akkor sem, ha részben kibújt vagy rosszul elhelyezkedő fogról van szó, mert a szövődmények kockázata meghaladja a lehetséges előnyöket.

A bölcsességfog alkalmi gyulladás miatt jelentkező fájdalma esetén a fogászati műtét előtt célszerű néhány napon keresztül nemszteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), például ibuprofén argininsó (Spedifen termékcsalád ) szedésével, továbbá esetleg a fájó arcra felhelyezett hideg borogatás alkalmazásával enyhíteni a helyzetet(de mindenkor csakis azt követően, hogy egy fogorvos felmérte az állapotot. Ez a megközelítés akkor is megfelelő, amikor az íny áttörése során kell kontrollálni a bölcsességfog fájdalmát.

Ha viszont a bölcsességfog elviselhetetlen és/vagy visszatérő fájdalmat okoz, illetve további problémák (főként fertőzések vagy ciszták) forrása, akkor nincs más hátra: ki kell húzni. A többi fog húzásához képest ez a beavatkozás nagyobb kihívást jelent, de általában nem tart tovább 20-30 percnél, és helyi érzéstelenítésben történik. A végén a fogorvos néhány öltéssel lezárja a bölcsességfog eltávolításának megkönnyítése céljából ejtett kis bemetszést. A beavatkozás után hasznos, ha 1-2 órán keresztül hideg borogatást helyezünk az arcra.

Bölcsességfog – a beavatkozás utáni fájdalom ellen

Az érzéstelenítő hatásának elmúltával hasznos szakaszos jelleggel jegelést alkalmazni, mind a kisebb vérzések megelőzésére, mind a (már eltávolított) bölcsességfog fájdalmának csillapítására.

A tünetek fokozottabb kontrollálása érdekében lehetséges szájon át szedhető nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID, pl. ibuprofén) alkalmazása, esetleg paracetamollal együtt, ha a fájdalom olyan erős, hogy azt önmagában az NSAID nem enyhíti eléggé. Mindkét esetben a fogorvos feladata az összes javallat megadása.

A fertőzések (fogmedergyulladás) elkerülése érdekében a bölcsességfog húzása esetén rendszerint antibiotikumot is felírnak, amit szintén pontosan a fogorvos által megadott időpontokban és adagokban kell szedni.

A bölcsességfog kihúzását követő 2-3 napban ezekkel a praktikus óvintézkedésekkel mérsékelheti a kellemetlen tüneteket: fogyasszon friss, félig szilárd (vagy puha állagú), enyhén sós, nem fűszeres és nem savas ételeket; ne rágjon a seb helye szerinti oldalon; kerülje a dohányzást (növeli a fertőzés kockázatát) és az alkoholfogyasztást; ne használjon fogkefét a seb közelében, és csak antiszeptikus szájvízzel öblögessen.

Fájdalomtípusok

Ismerje meg, milyen fájdalmak csillapítására
alkalmasak a Spedifen termékek.
Milyen fájdalmai vannak?
Milyen fájdalmai vannak?

TERMÉKEINK

Ismerje meg fájdalomcsillapító termékcsaládunkat.
What is SPIDIDOL for?
What is SPIDIDOL for?