Éjszakai fejfájás
Éjszakai fejfájás

Éjszakai fejfájás

Éjszakai fejfájás

Az éjszakai fejfájás már elvalvás előtt is jelentkezhet. Kialakulásában számos tényező játszhat közre: stressz, túlzott szellemi és fizikai kimerültség, nehezen emészthető étel fogyasztása vacsorára, a kelleténél egy pohárral több ital, napközben fellépő és még el nem múlt tenziós fejfájás. 

Létezik azonban az éjszakai fejfájásnak egy csak elalvás után jelentkező, sajátos formája is, amely hirtelen ébredést okoz –úgy, mintha egy riasztó szólalna meg a fejünkben. Az éjszakai fejfájás ezen változata – amely hivatalosan csak 2004-ben került be a Nemzetközi Fejfájás Társaság (International Headache Society, IHS) osztályozási rendszerébe – ébresztőóra jellegű vagy hipnikus fejfájás néven ismert, és primerfejfájásnak minősül,  vagyis az oka nem meghatározott, illetve nem köthető más betegségekhez vagy azonosítható külső tényezőkhöz.

card

Az „ébresztőóra” fejfájás jellemzői

Az „ébresztőóra” fejfájás felnőtt- és időskorra jellemző. Általában 50 éves kor felett kezdődik (bár esetenként korábban is jelentkezhet), és a nappali vagy éjszakai fejfájás számos más formájához hasonlóan rendszerint főleg a nőket érinti. A tompa/nyomó fájdalom a fej mindkét oldalán felléphet, de gyakoribb, hogy csak az egyiken, szinte mindig ugyanazon.

A néhány órás alvás utáni ébredést követően az éjszakai fejfájásnak ez a formája általában 30 perctől 3 óráig terjedő, vagy ritkább esetben4 órát meghaladó ideig tart. A fájdalom intenzitása szinte mindig közepes vagy erős, de más jelek vagy tünetek általában nem jelentkeznek. Hányinger előfordulhat, de csupán 5-ből 1 érintettnél.

Az „ébresztőóra” fejfájás az érintettek életminőségének romlását eredményezheti, mivel a rohamok gyakran, havonta átlagosan 10-15 éjszaka ismétlődnek. Ez annyit jelent, hogy az ismétlődő, többórás fájdalom mellett ez az éjszakai fejfájás komoly alváshiánnyal is jár, annak összes következményével együtt, mint amilyen a nappal is megmaradó fáradtság, a csökkent fizikai és szellemi teljesítőképesség, az idegesség, ingerlékenység és a rossz hangulat.

Az „ébresztőóra” fejfájás okai jelenleg nem ismertek. Az uralkodó hipotézis szerint valamilyen módon összefügg a REM alvás (az álmokat hozó mélyalvási fázis) során fellépő gyors szemmozgással, vagy a biológiai óra zavara befolyásolja. Egy másik elképzelés szerint az „ébresztőóra”- fejfájás a migrén egyfajta változata, mivel életük során sokaknak okoz szenvedést a fejfájás e két formája (fiatalon a migrén, 50 éves kor után pedig az „ébresztőóra” fejfájás).

Hogyan kezelhető az éjszakai fejfájás?

Ha az éjszakai fejfájás már lefekvés előtt meglévő alkalmi fejfájással kezdődik, akkor a fájdalmas roham nem-opioid fájdalomcsillapító, például ibuprofén argininsó (Spedifen), illetve acetilszalicilsav vagy paracetamol hatóanyagú gyógyszerrel történő tüneti kezelése általában egyszerű segítség, azonban fontos ügyelni a mértékletes gyógyszerhasználatra.

Ha viszont éjszakai fejfájás alatt az „ébresztőóra” fejfájást értjük, akkor változik a stratégia; egyrészt azért, mert a roham alvás közbeni kezdete megakadályozza a tüneti kezelésre szolgáló készítménynek a fájdalom kialakulása előtti bevételét, másrészt pedig azért, mert a rohamok gyakori ismétlődése megelőző kezelést igényel, amit fejfájás-specialista ideggyógyász határoz meg. 

Megjegyzendő, hogy az „ébresztőóra” fejfájásnak jelenleg nincs széles körben elfogadott terápiája. Az orvos által a rohamok megelőzésére javasolható gyógyszerek a lítium, az indometacin, a flunarizin és egyes antiepileptikumok (epilepszia-gyógyszerek), amelyeket az érintett személy egyéni jellemzői és reakciói alapján kell kiválasztani.

Fájdalomtípusok

Ismerje meg, milyen fájdalmak csillapítására
alkalmasak a Spedifen termékek.
Milyen fájdalmai vannak?
Milyen fájdalmai vannak?

TERMÉKEINK

Ismerje meg fájdalomcsillapító termékcsaládunkat.
What is SPIDIDOL for?
What is SPIDIDOL for?